ACK72ELSTW
Product Overview
The ACK72ELSTW is a 72" wide kitchenette with an easy-fitting 24.25" depth. This unit comes with a stainless steel countertop offering durability in a professional look. The surface includes a small cutlery bin, with a removable cutting board cover to ensure easy food prep. The compact sink features a ready-to-use faucet. Underneath the sink is a large cabinet with a removable shelf for added storage convenience.
Unlike many other brands' kitchenettes, all Summit units include a refrigerator with a freezer compartment to cover all of your cold storage needs. The ACK72ELSTW includes the CT661W, with 5.1 cu.ft. of storage space. A dual evaporator system separately cools the auto defrost refrigerator section and manual defrost freezer compartment for improved overall performance. This model includes adjustable glass shelves, door storage, a scalloped wine shelf, and crisper. The ACK72ELSTW also ships with Summit REX2421WRT, a 24" wide 220V electric range complete with a smooth-top 4-element cooking surface and a full oven compartment with a bake and broil function. This range includes a large window with interior oven light, adjustable slide-out oven racks, hot surface indicator lights for added safety, and a pull-out drawer for storage as needed. The range can be installed on the left or right side of the kitchenette.
Sink and faucet - Stainless steel sink with ready-to-use faucet included
One piece stainless steel countertop - Easy-to-clean surface with a professional look
Cutlery bin - Located under the cutting board, allows for easy storage of cutlery and utensils
Stainless steel backguard - Includes a 4" high backguard to complete the look and offer added protection to your walls
100% CFC free - Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals