CR5B36MB
At a Glance
Product Dimensions 2.13"h x 35.5"w x 20.5"d
With its attractive design and smartly designed burner configuration, the CR5B36MB is the perfect choices for convenient cooking. Additional choices are available in 24" and 30" wide sizes, as well as white glass finishes and with touch controls.Read More
Product Overview
The CR5B36MB is a 36" wide 208-240V radiant cooktop designed to fit popular 34 3/4" W x 19 5/8" D counter cutouts. The surface is made from smooth EuroKera ceramic glass in a jet black finish for a durable, modern look. This unit does not ship with a power cord and must be hard-wired by a professional.
Five elements let you meet a variety of cooking needs. The two extra large dual ring elements in the rear (2200W 9" element on the left and 3000W 9 3/4" element on the right) allow you to efficiently heat woks, Dutch ovens, and other large cooking vessels or to switch to the inner 5 1/2" elements as needed. The 6 1/2" 1200W front burners cover standard sizes, while the center 100W warming zone element lets you keep cookware heated without overcooking.
36" wide 5-burner radiant cooktop - Designed to fit common 34 3/4" x 19 5/8" counter cutouts
Extra large 3000W burner - Rear right burner comes with a 9 3/4" diameter and powerful 3000W cooking power to handle large pots and help boil water with more speed
2 Standard 1200W burners - Front left and front right burners are 6.5" in diameter to meet most cooking needs
Warming zone - Center 6 1/2" element operates at a low 100W to help keep cookware warm without overheating
Residual heat light - Indicator shows when the surface is still hot to touch
208-240V operation - Requires professional hardwired installation (cord not included)
Large 2200W burner - Left rear 2200W element is 9" in diameter to handle larger cooking vessels