H30RSSADA
At a Glance
Product Dimensions 5.13"h x 29.88"w x 18.63"d
Model H30RSSADA is a 30" wide range hood ideal for apartments, senior living kitchens, hotel suites, and other smaller spaces. It features an attractive stainless steel finish with a horizontal grain.Read More
Product Overview
This hood is convertible for horizontal or vertical ducted ventilation or ductless/recirculating ventilation where no exhaust connection to the outside is available. It ships ready for standard 3 1/4" x 10" rectangular ducting, but it can be used with a round 6" or 7" duct with the addition of a transition (not included). We include a metal mesh filter to catch grease and a charcoal filter to absorb smoke and odors when using in recirculating applications. This unit does not include a power cord and is designed to be hard-wired by a licensed professional.
Additional convertible range hoods are available in 18", 20", 24", and 36" sizes, with more styles and choices coming soon. We also manufacture an extensive selection of 30" wide ranges and cooktops, providing complete kitchen solutions at incredible value. Browse the full Summit product line to explore your options.
30" Wide ADA Compliant Range Hood
Convertible hood designed for ducted or ductless installation in compliant with ADA guidelines
ADA compliant design
Under cabinet range hood
Low profile design offers a classic way to finish your kitchen
30 inch width
Sized for use over 30 inch cooking surfaces (additional sizes available)
Convertible design
Easy 1-step conversion
Ships pre-set for recirculating mode but can be converted for ducted use in less than a minute
Versatile top or rear exhaust
Ships for standard 3 1/4" x 10" vertical or horizontal exterior venting and convertible to a 6" or 7" round vertical venting with a transition (not included)