SWCDAR24PNR
At a Glance
Product Dimensions 65.63"h x 23.63"w x 25.5"d
Product Overview
Sized at just under 24" wide, the SWCDAR24PNR combines the 46 bottle capacity two-zone wine cellar (model ALWC532)with the 3.4 cu.ft. two-drawer refrigerator (model FF642D) into one complete refrigeration station. The front-breathing design allows built-in installation, while the stainless steel cabinet affords freestanding use in a durable design. The sealed back offers added space savings when placing the unit, while the included 6' Y-shaped NEMA 5-15P cord with a 3-prong right angle plug allows users to operate both units from one outlet without added depth. The wine cellar door frame and refrigerator drawer fronts can be customized with overlay panels to match or accent an existing cabinetry design. Users provide their own handles to complete the look. An anti-tip bracket is included and recommended for use to avoid forward tipping. For user convenience, this model ships fully assembled.
24" wide - Slim 24" wide fit offers full storage capacity in a compact footprint
Built-in capable - Front-breathing design allows this unit be built in for added space savings
Professional handles (both units) - Solid stainless steel handles 1” in diameter afford style to any setting
Panel-ready door trim (wine cellar) - Door frame can be customized with an overlay panel to best match your own cabinetry style (panel size: 27 5/8" H x 23" W at 3/4" thick)
Automatic defrost (wine cellar) - Reduced maintenance with auto defrost system
Factory installed lock (wine cellar) - Keyed lock for secure interior, with two keys included
Panel-ready drawer fronts (refrigerator) - Drawers accept overlay panels (size: 23.43" x 15" at 3/4" thick) allowing users to create a truly customizable look
Sliding basket (refrigerator) - Removable chrome basket included for easier storage convenience
Frost-free operation (refrigerator) - No-frost operation for minimum user maintenance
Anti-tip bracket - Included and recommended for user-installation to reduce the risk of tipping
Fully finished stainless steel cabinet - Allows the unit to be used freestanding
Ships fully assembled - Unit comes fully assembled for user convenience
100% CFC Free - Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals