GCJ2SSTK15
At a Glance
Product Dimensions 2.88"h x 15"w x 21"d
Product Overview
The GCJ2SSTK15 is a two-burner gas cooktop perfect for tiny kitchens, apartments, yachts, boats, and similar environments. The 304 grade stainless steel surface offers an elegant, durable finish. We include a trim kit that allows the 12" wide cooktop to fit in wider in 15" wide counter spaces. Heavy duty brass and aluminum knobs are located at the front of the unit for easy access and require a gentle push-to-turn motion to ignite. Thermocouple flame protection ensures the gas turns off if the flame is extinguished. A continuous cast iron grate allows for easy movement between burners for efficient cooking while using multiple cooking vessels.
The GCJ2SSTK15 uses electronic spark ignition and is preset for natural gas operation. It ships set for natural gas but includes a conversion kit for LP connections. A standard three-pronged 115V cord is pre-installed for easy hookup.
NOTE: This cooktop can fit cutouts starting at 11.25" wide, with the trim kit included to cover additional space up to 15" wide.